קלידוסקופיות: הרגע והנצח

הקלידוסקופיות הן סדרה של ציורים בטכניקה מעורבת: צילום, הדפס דיגיטאלי וציור רב-שכבתי בצבעי שמן.

אובייקט הצילום הינו תמונה שמשתנה כהרף עין, הניבטת עלי מתוך עינית הקלידוסקופ העשוי מצינור, שברי זכוכית צבעוניים ושלוש מראות.

בעזרת מצלמת הטלפון הנייד, המותקנת ע"ג מיתקן מיוחד (תודה לסער, אישי), אני מתבוננת בצורות הקסומות החולפות ביעף, תוך כדי שהיד לוחצת על מתג המצלמה כמעט ברצף.

בשלב הבא אני מעלה את התמונות למחשב. ממיינת, בוחרת, גוזרת, מחברת, ואז שולחת הקובץ הערוך להדפסה דיגיטאלית, על גבי קנבס, בהגדלה משמעותית.

ההדפסה המוגדלת אינה מצליחה לשקף דייה את העושר הצבעוני ועומקו, לכן אני עוברת על ההגדלה בעשרות שכבות דקות של צבעי שמן. החום של צבעי השמן, ותהליך ההפשטה שעובר הציור, מוסיף לקליידוסקופיה מימד נוסף, קוסמי, רגשי וחם.

 

משמעות:

עבורי, הקלידוסקופיות הן דרך לתפוס את מהות הקשר שבין הנצחי לבר חלוף. את החיבור ביניהם. את היופי שבו.


ללא מקור אור, וללא המראות שבאמצעותן הוא משתקף, וללא רצון של המתבונן להשקיף, הצורות המשתנות הן חסרות משמעות.  הקלידוסקופ הוא צינור ריק.
 אבל, כשיש רצון להתבונן מנקודה פנימית זו אל מקור האור. מתרחש נס. האור המשתקף במראות מעמיד לנגד עיני מבנים מרהיבים, מוארים, עשירים,המתחלפים כהרף עין, מתפוגגים ונבנים ללא הרף, אך מוצגים דרך תבנית מושלמת ,הנתפסת דרך ההשתקפויות. 

בהמשלה ניתן לומר כי הרצון להתבונן הוא הרצון לראות/לקלוט מעבר לחושים. המראות משולות ליכולת התפיסה, החשיבה והדמיון של האדם, אשר מאפשרים לו להבין משהו על הנצח ועולמות הרוח, לייצור תמונה לא שלמה על השלמות, תמונה שהולכת ומשתכללת עם החשיפה לידע הרוחני שהוא מקור האור. אורייתא.

התבוננות במבנה הקליידוסקופיה מגלה מרכז ומערכות של קשרים מעגליים סביבו. קצותיו של המעגל החיצוני חוברות לקצוות הקלידוסקופיות השכנות, וכבר אפשר לדמיין כיצד הכול מתחבר למארג אחד אינסופי של קשרים הדדיים המאירים במרחב, כל אחד מאיר באורו המיוחד, הנשמתי.
ו